Moda Şehir

Moda Haftasının Ardından

5 Nisan 2018

MBFWI, yani Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’un ardından Türk modasına yön veren tasarımcıların işlerine şöyle bir bakıp, bu önemli organizasyonun özetini çıkarma zamanı.

Hafta, genç tasarımcı Ece Kavran’ın markası URUN’un koleksiyon sunumuyla başladı. Çocukluğunda iz bırakan ihtişamlı gazino sahnelerini, markasının sade ve rafine stiliyle bir arada sunan Ece Kavran, “Hikayemin en başından, doğduğum yerden, çocukluğumun sahnesinde Zeki Müren’den başlıyoruz.” sözleriyle anlattığı sunumunda davetlilere nostalji dolu anlar yaşattı.

ISTANBUL, TURKEY – MARCH 27 (Photo by Evren Kalinbacak/Getty Images for IMG)

2016 yılı Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması ikincisi Gökhan Yavaş, ilk defa katıldığı Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul kapsamında sergilediği Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonunda, ilhamını 80’li yılların neon renklerinden, yeraltı kültüründen ve iddialı stilinden alıyordu. Koleksiyonda geniş kesimler, canlı ve iddialı renkler, alternatif kumaş tipleri ve sloganlar dikkat çekti.

ISTANBUL, TURKEY – MARCH 27 (Photo by Ian Gavan/Getty Images for IMG)

Şansım Adalı, markası SUDİ ETUZ’un Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonunu sundu. Gittikçe artan kadına şiddet konulu haberlerden etkilenen tasarımcı, koleksiyonunu güçlü, kendine inanan, devamlı yeni fikirler üreten, kendi ayakları üzerinde durabilen, gerek kendi haklarını, gerekse başkalarının haklarını korkusuzca savunabilen kadınlara ithaf etti. Asi ve alternatif müziklerin eşlik ettiği koleksiyon, tasarımcının öğrencilik yıllarında sürekli dinlediği Mor ve Ötesi’nin “Dünya Yalan Söylüyor” şarkısının bazı sözlerini tasarımlara da taşıyarak geçmişe bir selam gönderiyordu.

Başarılı genç tasarımcılardan Nihan Peker, kar tanelerinden ilham alarak yarattığı koleksiyonunda, tasarımlarına ”giyilebilir couture” felsefesiyle sofistike ve modern, şehirli bir dil kazandırdı. Alışılmışın dışında formlar, kristaller ve üç boyutlu işleme detayları büyük beğeni topladı. Defile öncesi kuliste modellere pürüzsüz bir ten makyajı uygulandı, tasarımları tamamlayan gözlerde ise sıcak renkler ve güçlü bir vurgu tercih edildi.

İlhamını yine güçlü, kendi kararlarını verebilen, yaratıcı işlerde çalışan kadınlardan alan Zeynep Tosun, Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’un kapanış defilesini gerçekleştirdi. Tasarımcının imzası haline gelen, Bartın’lı kadınların kendisine özel işlediği metal gümüş iplikler kullanılarak yapılan tel kırmalar, koleksiyonun öne çıkan detaylarından biriydi. Kastamonu düğümleri, Aybalık işleri ve boru işlemelerle zenginleşen koleksiyon davetlilerden tam not aldı. Defileyi ön sırada izleyenler arasında ise Ahu Yağtu, Merve Boluğur, Şeyma Subaşı, Şirin Ediger gibi isimler bulunuyordu.

Bunlar da ilgini çekebilir

Yorum yok

CEVAP BIRAKIN

Lütfen gerekli alanı doldurun: *