Genel Haberler

Kraliçeye Saygılar

7 Ağustos 2018

Beyoncé’nin en kuralcı ve görkemli Vogue’lardan birinin, yani Amerikan Vogue dergisinin Eylül kapağı olacağı zaten biliniyordu. Son dönemlerde dergi/celebrity işbirlikleri tam gaz sürerken Queen B, sadece bir kapak kızı olarak değil, içeriğe de karışan bir konuk editör olarak yer alıyor bu yeni denemede.

Klişe bir röportaj vermek yerine kalemi eline alıyor ve önem verdiği tüm kişisel ve sosyolojik konulara, okuyucuya bir günlük yazarmışcasına değiniyor. Kadın olmak, annelik, Afrikalı Amerikalı olmak, yaşamı, vücudu, üstüne yüklenen güzellik değerleri, taşıdığı miras…

Kapakta yer alan ‘herkesin sesi duyulmaya değer’ cümlesi, boşuna konulmuş bir cümle değil anlayacağınız. Vogue US’in Anna Wintour tarafından belirlenmiş katı kurallarını bir çırpıda yıkan bu beraberlik, derginin 126 yıllık tarihinde ilk defa bir Afrikalı Amerikalı’nın kapak çekimini gerçekleştirmesine de vesile oluyor. 23 yaşındaki Tyler Mitchell, aynı zamanda Vogue kapağı çeken en genç fotoğrafçılardan biri olarak da ismini yazdırıyor moda tarihine. Kapaklardan birinde ikonik şarkıcıyı Gucci Cruise defilesinde çoktan görmüş bulunduğumuz fildişi bir gömlek elbise ve Rebel Rebel’ın tasarladığı çiçeklerden oluşan bir başlıkla görüyoruz. Diğerinde ise çok renkli bir Alexander Mcqueen elbise giyiyor. Işık hep doğal. Photoshop neredeyse hiç yok.

 

Bey-Jay-Z ilişkisinin kalpte yarattığı ağrıların görsel ve müzikal olarak paylaşıldığı, aynı zamanda bir kimlik taraması olarak da kabul edilebilecek Lemonade’i izleyenler, Beyoncé’nin benzer bir yolda devam ettiğini hemen anlayacaktır. İçinde bulunduğumuz, her şeyin en mükemmel versiyonuyla yansıtıldığı, adeta gerçek üstü bir  yüksek çözünülürlüğe sahip olduğu şu dönemde, flu kalmayı tercih eden Beyoncé, bu anlamda da bir ilke imza atıyor aslında. Sanki henüz final fotoğrafa varılmamış ve seçenekler arasında geziniyoruz hissi veriyor bu seçim. Kendisine Vogue editörleri tarafından tavsiye edilen fotoğrafçıların arasından özellikle Mitchell’ı seçen Beyoncé, bu kez de hata yapmamış bizce. Ne dersiniz?

Bunlar da ilgini çekebilir

Yorum yok

CEVAP BIRAKIN

Lütfen gerekli alanı doldurun: *