Haberler Şehir

İstikamet Dolapdere

2 Mart 2018

Dolapdere’nin özellikle sanat açısından yepyeni bir çekiciliğe kavuştuğu malumunuz, uzun bir süre yaşadığı değişim ve yenilenmeyle gündemimizi meşgul eden bu semt, şu sıralar İstanbul’daki mühim sanat olaylarını sınırlarına hapsetmiş vaziyette.

Arter’in faaliyetlerini bir adım ileriye taşımaya hazırlanan Vehbi Koç Vakfı’nın önemli projelerinden biri olan çağdaş sanat müzesinin inşaatı sürerken, görecek hayli heyecanlı başka galeriler ve etkinlikler de mevcut. Bunlardan ilki kapılarını araba tamircilerinin tam karşısında, isimsiz ve tabelasız bir şekilde açan Pilevneli.

Genç sanatçı Refik Anadol’un Türkiye’deki ikinci kişisel sergisi “Eriyen Hatıralar” ismini taşıyor. Refik Anadol, bu sergide, insanoğlunun anılar ve bellekle ilişkisini son teknolojinin yardımıyla ve beynin olanaklarının sınırsızlığına yoğunlaşarak ele alıyor. Sanatçı 20. yüzyılın başından itibaren sanat ve edebiyat dünyasını meşgul eden “hatıralar nedir ve bize ne anlatırlar?” sorusunun, geçmişle bağlantı kurmanın nispeten kolaylaştığı bu yüzyılda “hatıralar ile ne yapılabilir?” sorusuna dönüştüğüne inanıyor. Bu sergiyi 10 Mart’a kadar ziyaret etmeniz mümkün.

Bir diğer önemli sanat mekanı Dirimart’ta ise iki önemli sergi var: Âbidin Elderoğlu ve Vik Muniz. Elderoğlu’nun ilk kişisel sergisinde, sanatçının 1940’lı yıllardan itibaren, soyut ve soyutlamanın izini sürdüğü, yağlıboya, karakalem ve eskiz çalışmaları bir araya toplanıyor. Postmodern fotoğrafın önemli temsilcilerinden Brezilyalı sanatçı Vik Muniz ise, dünyaca tanınan Metakrom (Metachrome), Dergi Resimleri (Pictures of Magazine), Hiçbir Yerden Kartpostallar (Postcards from Nowhere) ve Repro serilerinden yapıtlarıyla galeride görülebilir. Elderoğlu’nun eserlerini 18 Mart’a, Muniz’in eserlerini ise 11 Mart’a kadar görme şansınız var. Dolapdere’nin sunduğu en otantik aktivitelerden biri de hiç kuşkusuz Pazar’dan Pazar’a kurulan bit pazarı. Dolapdere’de kurulan ve Mirmiran Sokak’taki Panayia Avengelistria Rum Kilisesi’nin duvarları boyunca tezgahları devam eden pazar için çok ama çok erken kalkmanız, hatta belki de gece uykusundan feragat etmeniz şart.

 

Erken kalkan yol alır mantığıyla nadide antikaları, eşi bulunmaz kıyafetleri, eski plakları ve daha nice ilginç parçayı bu pazarda bulabilirsiniz. Sıkı giyinmeyi, özellikle ayaklarınızı sıcak tutmayı unutmayın. Bere, atkı ve eldivenin de şart olduğunu hatırlatalım. Soğuk havada gözlerinizi rüzgardan korumak için Magrabi mağazalarında bulabileceğiniz havalı bir güneş gözlüğünden yardım alabilirsiniz.

Bunlar da ilgini çekebilir

Yorum yok

CEVAP BIRAKIN

Lütfen gerekli alanı doldurun: *